sobota, 30 września 2017

Krzyżak ogrodowy (Araneus diadematus)


Gromada: Pajęczaki (Arachnida)
Rząd: Pająki (Araneae)
Rodzina: Krzyżakowate (Araneidae)
Rodzaj: Araneus
Gatunek: Krzyżak ogrodowy (Araneus diadematus)

  • Długość ciała: do 17 mm samica, do 10 mm samiec, bez odnóży.
  • Wstępowanie: ogrody, lasy, skraje dróg, wszędzie pospolity.
  • Pożywienie: głownie owady wpadające do sieci. Paraliżuje ofiary jadem, który rozpuszcza jej tkanki. Pająk wysysa powstały płyn.
  • Rozmnażanie: gody odbywają się głównie w sierpniu. Samiec wplata na skraju sieci samicy nić sygnalizacyjną, którą szarpie nogami, co skłania samicę do kopulacji. Kopulacja trwa 10-20 sekund. Samica we wrześniu lub październiku składa jaja do kokonu, w których jest około sto jaj. Jaja zapładniane są w momencie składania nasieniem przechowywanym przez samicę a specjalnych zbiorniczkach. Kokony samica umieszcza pod korą, kamieniami czy w różnych szparach. Samica przez pewien czas opiekuje się kokonem, ale przed nastaniem zimy umiera. Młode pajączki wykluwają się wiosną. Przed jesienią snują nici (babie lato) i porywane wiatrem zajmują nowe terytoria. Druga zimę spędzają pod korą lub w zaschłych liściach. Rozmnażają się w drugim roku życia. W trakcie życia linieją kilkakrotnie.
  • Okres występowania dojrzałych osobników: od sierpnia do października.
  • Krzyżak ogrodowy buduje kolistą, pionową sieć. Czatuje w jej środku lub w kryjówce połączonej z siecią za pomocą nici sygnalizacyjnej. 
  • W odwłoku krzyżaków znajduje się 7 typów gruczołów produkujących przędzę. Np. inna nić służy do budowy pajęczyny, inna do budowy kokonu. Nici różnią się grubością, lepkością oraz składem aminokwasów.
  • Bardzo duże krzyżaki są w stanie przekuć szczękoczułkami ludzką skórę. Przypomina to ukłucie osy i zazwyczaj kończy się na bólu i obrzmieniu czy zaczerwienieniu. U osób uczulonych, mogą wystąpić nudności i gorączka).

Krzyżak vs mucha



Na podstawie:
Heiko Bellmann - "Pająki"
Heiko Bellmann - "Pająki i inne pajęczaki"
Radomir Jaskuła - "Atlas owadów i pajęczaków Polski"
Rośliny i zwierzęta cz. 3, klucz do rozpoznawania
Barbara Taylor, Jen Green, John Farndon - "Świat owadów"
Robert Pucek - "Tajemnice polskiej przyrody"
Michał Wódecki - "Przyroda Polska" sierpień 2018

zdjęcia i filmik: ja

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz