środa, 6 września 2017

Pszczoła miodna (Apis mellifera)


Gromada: Owady (Insecta)
Rząd: Błonkówki (Hymenoptera)
Rodzina: Pszczołowate (Apidae)
Rodzaj: Apis
Gatunek: Pszczoła miodna (Apis mellifera)

  • Długość ciała: królowa do 25 mm, robotnica do 16 mm, truteń do 20 mm.
  • Wstępowanie: wszędzie gdzie występują rośliny miododajne bardzo pospolita.
  • Pożywienie: miód, nektar, pyłek kwiatowy. Larwy karmione są przez robotnice mleczkiem pszczelim a potem pyłkiem i miodem. Larwy przyszłych królowych karmione są tylko mleczkiem.
  • Rozmnażanie: przeobrażenie zupełne. Jajka składa tylko królowa matka. Larwy zwane czerwiami, rozwijają się w komórkach, w których również się przepoczwarzają. W nieco większych komórkach dorastają trutnie, które wylęgają się z niezapłodnionych jaj. W dużo większych komórkach dorastają przyszłe królowe. Królowa, która pierwsza wydostania się z komórki usiłuje zabić pozostałe królowe. Kiedy dwie matki wyklują się równocześnie dochodzi między nimi do śmiertelnego pojedynku. Robotnice karmią przez pięć, sześć dni matkę, a potem zmuszają ją do odbycia lotu godowego. Matka kopuluje w locie z kilkoma trutniami. Uzyskane w ten sposób plemniki wystarczą jej na całe życie. Matki dożywają czterech – pięciu lat. Trutnie po kopulacji giną.
  • Okres występowania imago: cały rok.
  • Pszczoły tworzą społeczeństwo kastowe. Na jego czele stoi królowa. Oprócz królowej są jeszcze robotnice – niezdolne do rozrodu i trutnie czyli samce.
  • Pszczoły budują plastry z wosku, składające się z regularnych, sześciobocznych komórek. W niektórych komórkach rozwijają się larwy pszczół, a inne służą jako magazyn żywnościowy, w których przechowywany jest miód i pyłek.
  • Przez pierwsze dni życia robotnica pracuje w ulu, (czyści i naprawia plastry, usuwa odpadki, chroni larwy przed przeziębieniem), później karmi larwy, przerabia nektar, pilnuje wlotu do ula. Od 20 dnia życia zbiera nektar, pyłek, wodę i wosk.
  • By powiadomić inne robotnice o odkryciu i położeniu nowego źródła pokarmu, pszczoły wykonują specjalny taniec. Układ, forma, szybkość tańca mówią o odległości i położeniu pokarmu.
  • Rój pszczół może wyprodukować około 50 kg miodu rocznie. By wytworzyć miód, muszą zwrócić wypity nektar i zmieszać go ze śliną. Pyłek kwiatowy zbierany jest do "koszyczków" znajdujących się na tylnych nogach.
  • Rójka, rojenie się – królowa opuszcza gniazdo z połową robotnic, pozostawiając gniazdo młodej królowej. Rojące się pszczoły zbierają się na gałęzi drzewa w brzęczącą kulę. Zwiadowcy w tym czasie szukają nowego miejsca na gniazdo.
  • Pszczoła żądli tylko raz. (Żądlą tylko samice). Żądło ma zadziorki, haczyki i grzęźnie w ciele i gdy pszczoła chce odlecieć, wyrywa sobie wnętrzności i ginie.

 





  • "Gdy zginie ostatnia pszczoła na kuli ziemskiej, ludzkości pozostaną tylko cztery lata życia" – powiedzenie, które przypisywane jest Albertowi Einsteinowi.

Na podstawie:
Robert J. Dzwonkowski - "Poznajemy owady"
Noel Tait - "Owady i pajęczaki"
Heiko Bellmann - "Atlas owadów"
Jiri Zahradnik - "Przewodnik owady"
Barbara Taylor, Jen Green, John Farndon - "Świat owadów"
Radomir Jaskuła - "Atlas owadów i pajęczaków Polski"
Jacek Twardowski, Kamila Twardowska - "Atlas owadów"
Rośliny i zwierzęta cz. 3, klucz do rozpoznawania
Encyklopedia zwierząt świata cz. 6, bezkręgowce
Kamila Musiatowicz - "Przyroda Polska" maj 2010 
Anna Grelewska - "Przyroda Polska" sierpień 2011
"Tajemnice polskiej przyrody"

zdjęcia i filmiki: ja

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz