środa, 22 listopada 2017

Szerszeń europejski (Vespa crabro)


Gromada: Owady (Insecta)
Rząd: Błonkówki (Hymenoptera)
Rodzina: Osowate (Vespidae)
Rodzaj: Vespa
Gatunek: Szerszeń europejski (Vespa crabro)

  • Długość ciała:  samica matka do 35 mm, robotnica i truteń do 24 mm.
  • Występowanie: w lasach, ogrodach, parkach, terenach silnie zakrzewionych ale również w obrębie osiedli i domów.
  • Pożywienie: poluje na inne owady np.: pszczoły, osy, gąsienice, chrząszcze, motyle, komary, pająki. Larwy karmione są przeżutymi na papkę ciałami owadów. Larwa wysysa z nich płynną zawartość i odrzuca resztki. Szerszenie są wszystkożerne, mogą uszczknąć coś słodkiego np. bułkę z miodem czy "napić się" piwa. Latem szerszenie zbierają słodki sok z dojrzałych i przejrzałych owoców w które się wgryzają oraz nektar kwiatów.
  • Rozmnażanie: przeobrażenie zupełne. Gniazdo z masy papierowej (spróchniałe drewno i  ślina) buduje królowa i składa pierwsze jaja. Zazwyczaj gniazdo znajduje się w pustym pniu drzewa, pod dachami domów, na strychach, w altanach lub w ziemi. Gdy rodzą się pierwsze robotnice to one budują i czyszczą dalej gniazdo i karmią kolejne larwy. Pod koniec lata pojawiają się samce i samice nie uczestniczą w rozbudowywaniu gniazda. Jedyne zadanie samców to zapłodnienie samic. Kopulacja odbywa się na trawie na ziemi lub gałązkach krzewów. Jedna samica może kopulować z kilkoma samcami, a trutnie nie giną po pierwszej kopulacji, jak trutnie pszczoły, tylko mogą kopulować z kolejnymi samicami. Jesienią ginie królowa, robotnice i samce. W osłoniętych miejscach zimują młode, zapłodnione samice, które wiosną zakładają nowe gniazda.
  • Okres występowania imago: cały rok.
  • Gniazdo szerszeni może mieć 70 cm wysokości. Gniazdo nigdy nie jest całkowicie zabudowane od dołu. Owady wyrzucają przez ten otwór resztki pokarmu i odchody, które zalegają pod gniazdem.
  • Szerszenie latają również w nocy. Bardzo mało śpią – wystarczy, że w ciągu nocy przebywają 20-25 razy w bezruchu około pół minuty i mogą fruwać dalej.
  • Reagują na hałas typu głośne rozmowy, muzyka i wlatują wtedy do oświetlonych pomieszczeń.
  • Podczas diapałzy matka produkuje w swoim ciele alkohole: glicerol i sorbitol. Dzięki temu nie ulega zamarznięciu nawet przy -30 °C.
  • Robotnica po wykluciu chowa głowę w komórce, z której się przed chwila wydostała. Podwyższa w ten sposób temperaturę sąsiednim poczwarką. W ciągu 6 minut podnosi temperaturę z 21°C do 31 °C.
  • Szerszenie żądlą boleśnie. Maja gładkie żądła (w przeciwieństwie do pszczół), które nie pozostają w ludzkim ciele, dzięki temu do rany nie przedostaje się tak dużo jadu ile przy użądleniu pszczoły. Długość żądła mierzy do 3,7 mm. Przechodzi przez ubrania, a nawet obuwie ze skóry. Są mniej agresywne od os. Trutnie nie mają żądeł. Ukąszenia mogą być groźne tylko dla ludzi uczulonych na ich jad. Występuje wtedy spadek ciśnienia krwi, spowolnienie i zatrzymanie pracy serca i ośrodka oddechowego, czego wynikiem może być zgon. 

Szerszeń pożera pszczołę




Na podstawie:
Jiri Zahradnik - "Przewodnik owady"
Heiko Bellmann - "Atlas owadów"
Robert J. Dzwonkowski - "Poznajemy owady"
Radomir Jaskuła - "Atlas owadów i pajęczaków Polski"
Jacek Twardowski, Kamila Twardowska - "Atlas owadów"
Rośliny i zwierzęta cz. 3, klucz do rozpoznawania
Robert Pucek - "Tajemnice polskiej przyrody"
Roman Witek - "Przyroda Polska" sierpień 2010
Witold Petryka – "Natura i Zdrowie" marzec i kwiecień 2017
Witold Petryka – "Natura i Zdrowie" lipiec, sierpień i wrzesień 2019

zdjęcia i filmiki: ja

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz