poniedziałek, 30 lipca 2018

Hurtnica czarna (Lasius niger)



Gromada: Owady (Insecta)
Rząd: Błonkoskrzydłe (Hymenoptera)
Rodzina: Mrówkowate (Formicidae)
Rodzaj: Lasius
Gatunek: Hurtnica czarna / hurtnica pospolita (Lasius niger)

  • Długość ciała: 3 - 10 mm.
  • Występowanie: ogrody, pola, lasy.
  • Pożywienie: spadź - wydzielina mszyc, która zawiera dużo cukru. Burtnice często drażnią czółkami mszyce, by wydzielały spadź. Poluje na drobne owady. Zjada również resztki roślinne.
  • Rozmnażanie: przeobrażenie zupełne.  Gniazdo buduje pod kamieniami, płytkami na drogach, pod korzeniami drzew i w ziemi. Rójka odbywa się od czerwca do sierpnia. Samce i młode królowe odbywają loty godowe i kopulują w powietrzu. Robotnica nie posiadają skrzydeł. Zapłodniona królowa szuka miejsca do założenia gniazda. Kopie w ziemi tunel i zamyka od środka wejście do tunelu. Następnie składa jaja. Larwy wylęgają się po kilku dniach. Żywią się innymi jajami z gniazda. Karmi je też królowa zapasami zgromadzonymi w jej ciele. Hurtnica zimuje w postaci larwalnej. Wiosną pierwsze robotnice otwierają tunel i przynoszą do gniazda pokarm z zewnątrz. Królowa cały czas składa kolejne jaja.
  • Okres występowania imago: cały rok.
  • Hurtnica czarna jest najczęściej spotykaną mrówką w Polsce. Może dostać się mieszkania  zwabiona produktami spożywczymi zawierającymi cukier.
  • Mrówki zostawiają na swoich ścieżkach feromony. Ułatwia to mrówką podróż z gniazda do celu np. źródła pokarmu. Czasami gniazdo zakładają dwie-trzy królowe. Później po rozbudowaniu mrowiska, młode robotnice zabijają słabsze królowe, zostaje tylko najsilniejsza królowa.
  • Hurtnice czarne są uważane za szkodniki gdyż przeszkadzają zapylać kwiaty innym owadom, chronią mszyce, których wydzieliną się pożywiają, przed innymi owadami, a ich gniazda budowane np. pod płytkami są podmywane przez wodę, co powoduje zapadanie się płytek.
  • W hodowli laboratoryjnej pewna królowa przeżyła 29 lat, cały czas składając jaja!

 





Na podstawie:
Heiko Bellmann - "Atlas owadów
Jiri Zahradnik - "Przewodnik owady"
Radomir Jaskóła - "Atlas owadów i pajęczaków Polski"
Robert Pucek - "Tajemnice polskiej przyrody"
Rośliny i zwierzęta cz. 3, klucz do rozpoznawania

zdjęcia i filmik: ja

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz