piątek, 13 lipca 2018

Kosarz pospolity (Phalangium opilio)



Gromada: Pajęczaki (Arachnida)
Rząd: Kosarze (Opiliones)
Rodzina: Phalangiidae
Rodzaj: Phalangium          
Gatunek: Kosarz pospolity (Phalangium opilio)

  • Długość ciała: 4 - 10 mm. Rozpiętość odnóży: około 150 mm. Najdłuższa jest druga para odnóży: około 50 mm.
  • Występowanie: łąki, pola uprawne, lasy, ogrody, sady, parki, na murach czy innych budowlach.
  • Pożywienie: martwe i żywe owady, dżdżownice, nagie ślimaki, pająki i inne kosarze. Również rozkładające się części roślin czy odchody. Kosarze pożerają ofiary, pociąwszy je za pomocą szczękoczułków. Są aktywne głównie nocą.
  • Rozmnażanie: samce mają prącia, a samice iglaste pokładełko służące do składania jaj (jedno i drugie to rzadkość w świecie pajęczaków). Samica składa jaja w szczelinach gleby lub pod kamieniami czy skałami. Jaja zimują. Młode kosarze wylęgają się wiosną i po kilkukrotnym linieniu osiągają dojrzałość płciową.
  • Okres występowania imago: cykl życiowy kosarza trwa około roku. Dojrzałe osobniki: od czerwca do listopada, a czasami nawet do stycznia.
  • Kosarze nie są pająkami! Mają tylko jedną parę oczu, nie maja kądziołków przędnych (nie budują sieci) i nie mają gruczołów jadowych.
  • Zagrożony kosarz wydziela odstraszającą woń o zapachu kwasu octowego. Może również odrzucać nogi, które później odrastają. Noga przez pewien czas podryguje, co odwraca uwagę napastnika. Kosarz może przeżyć mając tylko cztery odnóża, musi jednak zachować przynajmniej jedną nogę drugiej pary, która służy mu jako narząd dotyku.
kosarz po wylince


Na podstawie:
Heiko Bellamnn - "Pająki i inne pajęczaki"
Radomir Jaskuła - "Atlas owadów i pajęczaków Polski"
Robert Pucek - "Tajemnice polskiej przyrody"
Rośliny i zwierzęta cz. 3, klucz do rozpoznawania

zdjęcia: ja

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz