poniedziałek, 24 września 2018

Wałęsaki (Pardosa spp.)


Gromada: Pajęczaki (Arachnida)
Rząd: Pająki (Araneae)
Rodzina: Pogońcowate (Lycosidae)
Rodzaj: Pardosa
Gatunek: np.: Wałęsak leśny (Pardosa lugubris), Wałęsak łąkowy (Pardosa palustris), Wałęsak zwyczajny (Pardosa amentata)

  • W Polsce występuje prawie 30 gatunków pająków z rodzaju Pardosa. Bardzo trudno je rozróżnić. Zazwyczaj potrzebna jest analiza narządów rozrodczych.
  • Długość ciała: od 5 do 8 mm. Samice trochę większe od samców.
  • Występowanie: ogrody, łąki, murawy kserotermiczne, lasy. 
  • Pożywienie: drobne bezkręgowce na które polują aktywnie, w tym inne pająki, nawet własnego gatunku. Nie konstruują sieci. Pająk w mgnieniu oka rzuca się na ofiarę i obezwładnia ją ukłuciem mocnymi szczękoczułkami.
  • Rozmnażanie: Samce wykonują taniec godowy by zdobyć samicę. Wymachują pierwszą parą nóg i nogogłaszczkami oraz kołyszą się. Kopulacja może trwać kilka godzin. Po zapłodnieniu samice noszą od spodu odwłoka kokon przyczepiony do kądziołków przędnych. Budując kokon, samica najpierw przedzie denko, potem wieczko, a dopiero na końcu ścianki. Młode wykłuwają się w kokonie i tam pierwszy raz linieją. Gdy pajączki opuszczają kokon wspinają się odwłok samicy. Przyczepione są do odwłoka nicią pajęczyny i w razie zagrożenia rozbiegają się. Gdy zagrożenie minie, wracają na odwłok matki właśnie po tych nitkach. Matka w tym czasie normalnie poluje. Młode nic nie jedzą, pobierają tylko wodę z kropel rosy. Zimują w ściółce leśnej.
  • Okres występowania - zależy od gatunku: lato i jesień.
  • Gdy samica zgubi swój kokon to szuka go bardzo długo. Gdy go nie znajdzie, może nosić przyczepioną do odwłoka np. pustą, mała muszlę ślimaka, którą opiekuje się tak jak kokonem.
  • W wielu językach pająki z rodziny pogońcowatych nazywane są wilczymi pająkami. Kiedyś myślano, że polują one watahami jak wilki. Nie jest to jednak prawda.

 

Na podstawie:
Heiko Bellmann - "Pająki"
Heiko Bellmann - "Pająki i inne pajęczaki"
Robert Pucek - "Tajemnice polskiej przyrody"

zdjęcia: ja

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz